Laboratorium Badań Materiałowych
Tribometr wysokotemperaturowy THT (CSM Instruments)
Możliwości badawcze:
- Ocena współczynnika tarcia, zużycia ściernego powierzchni trących metodą Pin on Disk oraz Ball on Disk.
- Urządzenie pozwala na zmianę siły nacisku do 60 [N], pomiar siły tarcia do 20 [N], zmianę prędkości obrotowej w zakresie I+1500 [obr/min], badania w ośrodku ciekłym do temperatury 250oC lub w powietrzu do 800oC.
Neophot 2
Zeiss Neophot 2 - jest odwróconym mikroskopem metalograficznym do badań w dziedzinie inżynierii materiałowej. Mikroskop wyposażony jest w kamerę cyfrową oraz program do cyfrowej analizy obrazu. Mikroskop posiada również;
- metody obserwacji w świetle: jasnym, ciemnym i spolaryzowanym,
- adapter z wyjściem do lustrzanki małoobrazkowej oraz wbudowana kamerę dużego formatu 4”x5”,
- przystawkę do makrofotografii,
- zakres powiększeń 10x – 2000x,
- okulary 12,5x,
- obiektywy: 1,25x; 2,5x; 6,3x; 12,5x; 25x; 50x; 100x,
- wewnętrzny zmiennik powiększeń: 0,8x; 1x; 1,25x; 1,6x; 2x.
Na wyposażeniu laboratorium znajduje się również Neophot 21 z podobnym oprzyrządowaniem.
Twardościomierz przenośny
Pomiar twardości metodą Vickers`a (HV)z automatycznym pomiarem, odczytem wartości oraz obrazem odcisku w badanym materiale umożliwia szybkie i powtarzalne pomiary na dużych obiektach lub elementach podczas eksploatacji.
- Twardościomierz TIV. Twardościomierz umożliwia pomiary bezpośrednio na badanych obiektach, rejestrację wyników pomiarów oraz archiwizacje obrazów.
Twardościomierz HANDY ERNST
Możliwości badawcze: Twardościomierz HANDY ERNST wykorzystuje opatentowaną metodę Esatest do rejestracji krzywej twardość-głębokość, umożliwiający pomiar w miejscach trudno dostępnych, o małej powierzchni, w dowolnym położeniu głowicy pomiarowej. zasada pomiaru wg metody Esatest jest opatentowanym rozwiązaniem firmy Ernst, które opiera się na zmianach rezystancji w obwodzie elektrycznym, jaki stanowi twardościomierz wraz z badanym detalem.
- obciążenie całkowite: 1- 10kG ustawiane przez operatora;
- stały przyrost obciążenia z rejestracją głębokości i twardości;
- standardowe skale twardości: HV, HRC, HRB, HRA, HRF, Brinell HB30, Nmm2;
- minimalna średnica otworu: 20 mm;
- minimalny obszar pomiarowy na płaszczyźnie: 2 x 2 mm.
Badania intensywności zużycia ściernego
Badania intensywności zużycia ściernego realizowane jest na dwustanowiskowym urządzeniu ZS-2s. Urządzenie realizuje badania metodą tarcza–trzpień. Badanie odbywa się z możliwością zmiany siły obciążającej oraz prędkości liniowej tarcia. Materiał przeciwpróbki stanowi tarcza a próbka ścierana jest trzpieniem prostopadłościennym.
- Urządzenie ZS-2s. Urządzenie umożliwia badanie intensywności zużycia ściernego przy zmiennym obciążeniu do oraz prędkości liniowej tarcia.
Badania wytrzymałości zmęczeniowej
Badania wytrzymałości zmęczeniowej prowadzone są na specjalistycznym stanowisku. Urządzenie GZ1 skonstruowano specjalnie dla potrzeb badań zmęczeniowych odlewów z utwardzoną warstwą wierzchnią. Urządzenie umożliwia badania ze zmianą amplitudy, częstotliwości lub siły obciążającej w zależności od wymagań.
- Urządzenie GZ1. Urządzenie z modułem sterowniczym oraz komputerową rejestracją wyników.